Anasayfa | SAĞLIK | Depresyondan Kaçın! Depresyonun Sebepleri Neler?
Depresyondan Kaçın! Depresyonun Sebepleri Neler?
0

Depresyondan Kaçın! Depresyonun Sebepleri Neler?

Depresyonda bir kaç etken bir arada bulunuyor; bunlar, genler, geçmiş yaşantılar, hali hazırda yaşananlar ve diğer risk faktörleri.

Bazı insanlar neden depresyona girdikleriyle ilgili açık bir fikre sahipken bazıları olamıyor. Ancak hatırlamamız gereken, depresyonun bizim hatamız olmadığı. Depresyon bizim karakterimizden dolayı kaynaklanmıyor. Bu hastalık herkesi etkileyebilir ve her türlü nedenden kaynaklanabilir. Önemli olan, bunu tedavi ettirmemizdir. Psikoloğa ya da psikiyatriste gitmekten çekinmeden, depresyonu yenelim.
 
Depresyona neden olan genel ve yaygın nedenleri şu şekilde özetlemek mümkün:
Biyoloji: Aslında, insanlar depresyona girdiklerinde, beyinlerinde ne olduğuna dair elimizde tam bir bilgi yok. Ancak, eldeki geçerli bilgilere göre, depresyondaki beyin normal halinde çalışmıyor. Depresyon, büyük olasılıkla beynin kimyasında değişikliklere neden oluyor.
Genetik: Araştırmacılara göre, eğer ailenizde depresyona girenler varsa, sizin de depresyona girme ihtimaliniz o kadar yüksek.
Cinsiyet: Araştırmalara göre kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla depresyona giriyor. Bunun sebebiyle ilgili kimsenin emin olduğu söylenemez. Ancak kadınların hormonal değişimlerinin belli bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.
Yaş: İnsanların yaşları ilerledikçe depresyona girme ihtimalleri artıyor. Bunun ardında pek çok ard neden olabiliyor: yalnız yaşamak, sosyal çevrenin daralması...
Sağlık Koşulları: Kanser, kalp hastalıkları, troid problemleri, kronik ağrılar ve diğer pek çok risk depresyon olasılığını artırıyor.
Travma ve Üzüntü: Travma, fiziksel ya da duygusal şiddetin neden olduğu bir tür sarsıntı / yıpranmadır. Travmalar depresyona sebebidir. Aynı zamanda ölüm sonrası ya da birine duyulan aşk nedeniyle yaşanan üzüntüler depresyona neden oluyor.
Değişimler ve Stresli İşler: Stres altındayken depresyona girmek çok da şaşırtıcı değil. Boşanma ya da sancılı bir ilişki barındırdığı stresle de depresyona neden olur. Ancak evlenmek ya da yeni bir işe başlamak gibi olumlu gelişmelere de bazen depresyonu tetikleyebiliyor.
İlaç ve Madde Kullanımı: Pek çok ilaç (hap) depresyon septomlarının ortaya çıkmasına neden olmakta. Alkol ve madde kullanımı da yaygın depresyon nedenleri arasında yer alıyor.

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Foto Galeri

Climber B.C 2014 yaz koleksiyonu
Deniz Berdan IFW 2014
Atıl Kutoğlu İFW 2014
İpek Arnas IFW 2014
Janucha by Jale İWF 2014
Chanel spring summer 2014
Sebastian Errazuriz
En çok kazananlar
Helen Flanagan
Chanel Paris Fashion Week Spring Summer 2014
Malaika Firth
Oscar De La Renta 2014

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook