Anasayfa | SAĞLIK | Meme Kanserinin Doğru Bilinen Yanlışları
Meme Kanserinin Doğru Bilinen Yanlışları
0

Meme Kanserinin Doğru Bilinen Yanlışları

Meme Kanserinde Yeni Yaklaşımlar Eğitim Toplantısı 2013de bilgi veren uzmanlar meme kanseri konusunda toplum tarafından doğru olarak bilinen yanlışlar hakkında açıklama yaptılar.

 

1-Mamografiye gerek yok, mamografi ışınları kanser yapıyor! Meme kanserinin erken teşhisinde ana yöntem mamografidir, diğer yöntemler mamografinin yardımcısı olabilirler.

 

2-Kadınlara 40 yaşın altında mamografi çekilmesi yanlıştır! Eğer kişinin şikayeti yoksa tarama mamografisini 40 yaşın altında yapılmıyor. Ancak kişinin ailesinde risk varsa, meme başından akıntı geliyorsa, memede kitle gibi bulgular varsa erken yaşta da olsa mamografi yapılabiliyor.

 

3-Meme MR’ı çektirince mamografi çektirmeye gerek yoktur! Meme MR’ı çok hassas bir tetkiktir. Ancak meme MR’ı ve mamografi birbirini tamamlayan, birbirinin yerine geçmeyecek tetkiktir. Bu nedenle her yıl mamografi yaptırılmalıdır. Çünkü meme kanserinin birden fazla türü vardır. Meme kanserini 9 mm’nin altında yakalanırsa tedavi edilme şansı yüzde 98 oranındadır.

 

4- Meme kanseri tek tiptir, yaşlılarda daha yavaş seyreder! Herkesin kanseri kendisine özeldir. Yapılan araştırmalara göre meme kanserinin yeni tipleri bulunmaktadır. Yaşlılarda yavaş seyrettiği doğru değildir, yavaş seyreden türleri de vardır, hızlı seyreden türleri de.

 

5-Meme kanseri ameliyatı sırasında yapılan incelemede lenf bezi temizse sonuç kesindir! Az miktardaki kanser hücresi ameliyat sırasındaki incelemede yüzde 10-15 oranlarında görülemeyebilir. Ameliyat sonrasında yapılan patolojik inceleme sonucunda kesinleşir.

 

6- Mamografi ve biyopsideki tümör boyutları aynıdır! Biyopsiden elde edilen sonuçla mamografiden elde edilen sonuç aynı olmayabilir. Mamografide elde edilen sonuçların çoğu zaman kanserle ilgisi olmayabilir.

 

7-Şeker kanser dokusunu büyütür! Kanser hücreleri vücuttaki normal hücrelere göre daha fazla şeker tüketir. Ancak şeker tüketmek, kanseri tetikler veya hızlandırır diye bilimsel bir gerçeklik yoktur.

 

8- Kemoterapi bağışıklığı çökertir! Vücudun bağışıklık sistemi ikiye ayrılır: 1-Kanserle savaşan asıl hücrelerin bulunduğu sistem. 2-Basit bağışıklık hücrelerinin bulunduğu sistem. Kemoterapi kanserle savaşan asıl hücrelerin bulunduğu bağışıklık sistemine zarar vermez. Basit bağışıklık hücrelerine zarar verir.

 

9- Bağışıklık sistemini iyi beslenerek güçlendirmek mümkündür! Bağışıklık sisteminin ilaçlarla baskılanmasına karşı yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Tek başına bir besinin bağışıklığı güçlendirdiğine ilişkin bilimsel bir veri yok.

 

10- Kemoterapi sonrasında çıkan saçları boyatmak kanserin nüks etmesine yol açar! Bu alanda yapılan pek çok araştırma sonucunda saç boyatmanın nüksü artırdığına ilişkin bir bulguya ulaşılamadı.

11-Meme kanseri olanlar doğuramaz! Eğer bir kadına meme kanseri tanısı konulmuşsa erken dönemde doğurmasına izin verilmiyor. Ancak uzun bir dönemi hastalıksız olarak geçirebildiyse doktorunun izniyle gebeliğe izin veriliyor. Ya da genç hastalar söz konusu olduğunda, yumurta hücreleri ve yumurta dokusu saklanabiliyor.

 

12-Memenin tamamen çıkarılması kanserin sıçramasını önler! Bilimsel araştırma sonuçlarına göre, meme koruyucu cerrahi ve memenin tamamen çıkarılması arasında, hastalığın nüksü bakımından fark yok. Meme tamamen çıkarılsa da hastalık nüksedebiliyor. Göğüs duvarında ya da başka organlarda nüks oluyor.

 

13-Meme kanseri ailede varsa görülür! Ailesinde meme kanseri bulunan kişilerde görülme riski vardır, ancak ailesinde meme kanserli bir kişi olmaması o kişide de hastalığın olmayacağı anlamına gelmez. Bazı kadınlar da meme kanseriyle ilgili gen mutasyonunu taşıyor ama hastalanmıyor.

 

14-Tamamlayıcı tıptan fayda görülmez! Tamamlayıcı tıp ot, çöp kaynatmak değildir. Yoga, meditasyon, sanatla uğraşmak, hobi edinmek hastalar için son derece faydalıdır. Kilo almak, östrojeni artırıyor ve kanser riski artıyor. Kiloyu korumak için günde tempolu olarak 45-60 dakika arasında spor yapılmasını öneriyoruz.

 

15-Kanser taramasında PET-BT yüzünden fazla radyasyon alınıyor! BT nedeniyle radyasyon ışını verildiği doğrudur. BT kanserin yerini belirlemede kullanılıyor. PET-BT gerçekten gerekliyse radyasyondan korkmak gereksizdir.

 

16-Radyoterapi süresince banyo yapılmamalıdır! Yıkanmanın hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ancak tahriş edici ürünler kullanılmamalı, lif, kese yapılmamalıdır. Bebe sabunu veya bebe şampuanı kullanılmalıdır.

 

17-Radyoterapi süresince küçük çocuklarla temas etmek radyasyon bulaştırır! Radyasyon belirlenmiş bir hedefe yönelik olarak veriliyor. Işın göğüs duvarına veriliyorsa yumurtalıklara etkisi olmuyor. Radyoterapi bitince korkmadan çocuklarınıza, torunlarınıza sarılabilirsiniz. Çünkü radyasyonu eve götüremezsiniz.

 

18-Silikon taktırmak kanser riskini artırıyor! Yapılan araştırmalar sonucunda estetik amaçlı olarak silikon taktırmanın kanser yaptığına dair bir bulgu yoktur.

 

19-Meme kanseri ameliyatından sonra iki yılı tamamladım, risk geçti! Meme kanseri aslında çok farklı klinik seyri olan bir hastalıklar grubudur. Ameliyattan sonraki ilk 2 yıl tekrarlama riski yüksektir. 3 ayda bir  kontrol yapılmalıdır. İlk 2 yıl yapılan takip çok önemlidir, aksatılmamalıdır.

 

20-İleri yaşta tüp bebek yaptırmak meme kanseri riskini artırır, psikolojik travmalar hastalığa yol açar! Eğer kişide meme kanseri riski varsa, birden fazla tüp bebek denemesi nedeniyle alınan ilaçlar ve yoğun psikolojik zorlanmalar hastalığa zemin hazırlayabilir.

 

21- Paraben içerikli kozmetikler, antiperspirant deodorantlar kanser yapar! Paraben içerikli kozmetiklerin kanser yaptığı ya da terlemeyi önleyici antiperspirant deodorantların kanser yaptığıyla ilgili bilimsel bulgular yoktur.

 

22- Her yıl mamografi yaptırmaya rağmen kanser çıkar! Meme kanseri eğer ele geliyorsa 8-10 yaşındadır. Yani 15-17 mm civarındadır. Tüm bu taramalarla ana amaç, ele gelmeden yakalamaktır. Tümör mamografinin görüntüleme alanı dışında kalıyorsa atlanabilir. Ancak hekim böyle bir şüpheyle ek incelemeler yaparak kesin bir sonuca ulaşmaya çalışır.

 

23-Kemoterapi sırasında saç boyatılmaz, zararlıdır! Eğer kötü bir saç boyası kullanılırsa saçlar dökülebilir. Çünkü sindirim sistemi tümörleri ve metastazlarda kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bunların etkisiyle zaten saçlar dökülür bir de kötü boya bu dökülmeyi artırır. Organik boya yada kullanılabilir.

 

24-Lazer epilasyon kanser riskini artırır! Lazer epilasyonun kansere yol açtığı ya da riski artırdığına dair bilimsel bir araştırma sonucu yoktur.

 

25-Meme alındıktan sonra silikon takılması zararlıdır! Artık tüm dünyada meme kanseri nedeniyle tüm meme alınırken aynı seansta meme silikonu da takılabilir.

 

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Foto Galeri

Climber B.C 2014 yaz koleksiyonu
Deniz Berdan IFW 2014
Atıl Kutoğlu İFW 2014
İpek Arnas IFW 2014
Janucha by Jale İWF 2014
Chanel spring summer 2014
Sebastian Errazuriz
En çok kazananlar
Helen Flanagan
Chanel Paris Fashion Week Spring Summer 2014
Malaika Firth
Oscar De La Renta 2014

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook