Anasayfa | SAĞLIK | Sürekli Bilgisayar Karşında mısınız?
Sürekli Bilgisayar Karşında mısınız?
0

Sürekli Bilgisayar Karşında mısınız?

Sürekli bilgisayar karşısında çalışılan ofis yaşamı göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Küçük belirtilerle kendisini gösteren göz rahatsızlıkları ileride görmede zayıflamaya kadar gidebiliyor.

 

Geçmişe oranla artık daha fazla göz rahatsızlığı yaşıyor ve yine öncesine göre artık daha fazla kişi gözlük kullanıyor. Bunun en büyük nedeni bir çoğumuzun iş yaşantısının bilgisayara endeksli olması. Tüm gün bilgisayar karşısında olmanız gerekiyorsa bir zaman sonra gözlerinizde yanma, batma ve kızarıklık gibi şikayetler yaşayabiliyorsunuz. Tedavi edilmediği süreçte kronikleşebilen bu rahatsızlıklar görme yetisinde zayıflamaya kadar ilerleyebiliyor.

 

Ofis hayatınızda göz sağlığınızı korumak için dikkat edebileceğiniz hususlar şu şekilde:

 

-       Öncelikle çalıştığınız ortamın yeterince aydınlatıldığından emin olun. Aydınlatmanın az olması gözlerin daha çok çalışmasına ve zorlanmasına neden olur. Bu zorlanma akşam saatlerinde yaşanan yanma ve batma işaretleriyle gözlenebilir.

 

-       Bilgisayarda uzun süre bir noktaya odaklanmak göz kuruluğuna sebep olabiliyor.  Bunun önüne geçebilmek için her 45 dakikada bir kısa molalar verin ve gözlerinizi dinlendirin.

 

-       Bilgisayar ile aranıza 60-70 cm’lik bir mesafe koyun. Böylece gözyaşı ihtiyacınız azalacaktır.

 

-       Klima yada kalorifer gibi havayı kurutan bir ortamda çalışıyorsanız ve ortamı yeterince havalandıramıyorsanız, kullanabileceğiniz bir buhar makinesiyle yada kalorifer peteklerinin üzerine koyabileceğiniz bir kap su ile ortamının neme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 -      Ellerinizi sıklıkla yıkamak ve dezenfekte etmek de bulaşıcı göz hastalıklarına yakalanma riskinizi oldukça azaltacaktır.

 

 

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Foto Galeri

Climber B.C 2014 yaz koleksiyonu
Deniz Berdan IFW 2014
Atıl Kutoğlu İFW 2014
İpek Arnas IFW 2014
Janucha by Jale İWF 2014
Chanel spring summer 2014
Sebastian Errazuriz
En çok kazananlar
Helen Flanagan
Chanel Paris Fashion Week Spring Summer 2014
Malaika Firth
Oscar De La Renta 2014

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook