Anasayfa | HABER | "Tek erkekle çok zor"
"Tek erkekle çok zor"
2.00

"Tek erkekle çok zor"

Çok eşlilik neden erkeğin 'skor'u kadının ayıbı oldu?

Erkeğin “güçlü” dürtülerinin onu çok eşliliğe meylettirdiği, kadınlarınsa annelik ve şefkat duygularıyla sarmalanmış, neredeyse aseksüel varlıklar olduğu inancıyla büyüdük, büyüldük; tıpkı iktidarın da öngördüğü üzere... Arzu ve cinsel hazzın kadına dair de olduğunu, tek eşliliğin sadece erkekleri değil kadınları da boğabileceğini anlatan, her alanda olduğu gibi ilişkilerde de kadın-erkek eşitliğini savunan bir yazı okuyacaksınız.  
SELİN MİLOŞYAN

Hastalıkta ve sağlıkta, iyi ve kötü günde, yoksullukta ve bollukta, ölüm bizi ayırana kadar tek eşli kalacağımıza, o insanla birlikte olacağımıza yemin ettik ve hala ediyoruz çoğumuz. Ne büyük söz! Peki tutuldu mu bu yeminler? Yanıtlar farklı olabilir. Kağıt üzerinde, hukuki olarak çoğumuz ölene dek monogam bir hayat sürebiliriz. Ama kurumsal tek eşlilik çoğu zaman çok eşli olmayı engellemiyor. Amerika’da yapılan bir araştırmanın, erkeklerin yüzde 70’inin, kadınların da yüzde 40’ının evlilik dışı kaçamak yaptığını açığa çıkarması, toplumlarda monogami ve poligaminin aynı anda yaşandığını gösteriyor. Doğada hayvanlar aleminin yüzde 98’inde de monogaminin olmadığını biliyoruz. 

Aşk dorukta yaşanırken, gözlerimiz henüz bozukken, sevgilinin kusursuz ve dayanılmaz, ilişkimizinse tek ve yepyeni olduğuna dair inanç sonsuzken verilir sözler. Sonra aşk zamana ya da çoğu kez kurumsallaşmaya yenik düşer. Yerini sevgiye, dostluğa, dayanışmaya, birlikte vakit geçirmeye, sorumluluğu bölüşmenin zevkine, huzura, güven ve özgüvene bıraktığında ilişki boyut değiştirerek devam eder ama adı aşk olmaz. Tek eşlilik bunlarla beslenir ve mümkündür, kişilerin seçimleri, karakterleri ve hayattan beklentileri doğrultusunda. Ama aşk oyunu ve gizem sona erdiğinde, katı sadakat yemini baskı yapıp sıkıntı verdiğinde, aşk mutluluğa erip de sıradanlaştığında yepyeni bir gizem peşinde koşmaya başlar, yepyeni heyecanlar ararız. İçimizdeki dürtüler ve hormonlar bizi üçüncü bir kişiye yöneltirken tek eşlilik son bulur; kurumsal olarak monogami devam etse de. Oscar Wilde, “Kadınlar, tüm aşk hikayelerini sonsuza dek sürdürmeye çabalayarak onları ziyan ederler” diye boşuna dememiş. Her şeyin çok hızlı yaşandığı günümüzde hiçbir şey sonsuza dek sürmüyor. Evlilikler de keza. Bitmeyen evliliklerin, kağıt üzerinde devam eden monogamilerin de çok eşlilik barındırdığını asla unutmayalım; aldatma rakamlarının teyit ettiği üzere. Tek kişiyle bir ömür geçirmenin “sırrını” ya da “mutlu aldatmaca”sını konuşurken monogamiden çok eşliliğe, cinsellikten ahlaki kurallara uzanan geniş bir pencereden bakıyoruz “aşka”.

MONOGAMİNİN SONU MU GELDİ?
İngiltere’nin tanınmış filozoflarından A. C. Grayling, monogaminin çağdaş toplumun, insanlığın icadı olduğunu, kurumsallaşma sürecinde gelişen hukuki bir anlaşma olduğunu hatırlatıyor. Tarım toplumuna geçişle birlikte ortaya çıkan ve Kilise’nin icadı olan monogami, Grekçe “kişinin yaşamı boyunca tek kişiyle evlenmesi” anlamına geliyor. Dini temellere dayandırılan, eski uygarlıklarda, Osmanlı, Hint, Asur ve Mısır medeniyetlerinde görülen bir yaşam biçimi olan poligamiden monogamiye geçişte cinselliğin kontrolü, miras payının devri, meşru çocukların hakları gibi sebepler sıralanabilir. Bugünse postmodern toplumlarda bu sosyal ve kültürel yapının çöktüğüne, artan boşanma oranlarıyla monogaminin sonuna tanıklık ediyoruz. Ya da monogami kağıt üzerinde devam etse de kişinin birçok partnerle birlikte olması artık çok da şaşırtmıyor bizleri. Türkiye’deyse çifte standartlar devam etse de değişimin az da olsa başladığını söyleyebiliriz.

ERKEĞİN “SKOR”U KADININ AYIBI
Aile kurumunu yücelten, ailenin kutsallığından dem vurup kadının doğurganlığını çeşitli düzenlemelerle teşvik ederek onu eve kapatan, bir yandan da erkek iktidarını ve gücünü cinsellikle özdeşleştiren, “erkekler hormonlarından dolayı tek eşli kalamazlar” düşüncesini savunan, erkeğin çok eşliliğini elinin kiri olarak addeden bir çifte standartlar ülkesinde yaşıyoruz. Bu anlayışa göre, evliliğin kutsallığını kocasının boyunduruğu altında yaşayan, gelenek
ve göreneklerin taşıyıcısı olarak görülen kadın koruyacak, erkekse spermlerini döllemek üzere farklı bedenlerin ve hazların keyfini çıkaracak. Erkeğin çok eşliliği cinsel gücüyle ilişkilendirilir, “skor” kabul edilir, alkışlanıp özendirilirken, kadının arzuları “tehlikeli”, “baskı altında tutulması gereken” duygular olarak tanımlanır ve hatta yok sayılır. Tam da bu çifte standartlardan dolayı artmıyor mu kadına karşı şiddet ülkemizde? Töre ve namus cinayetlerinin altında bu ikiyüzlülük yatmıyor mu? Evliliğin baskıcı çatısı altında devam eden mutsuz birliktelikler, mutluluğu “öteki” kadın ya da erkekte arayan insanlar ve aldatmalar sonrası artık “sıradanlaşan” şiddet... Kadın boşanmak, özgür olmak ya da çalışmak istediği için “normalleşen” şiddet... Çünkü ne diyor “Devlet Baba?”: “Evleneceksin ve en az üç çocuk yapacaksın!”

ERKEĞİN MİLYONLARCA SPERMİ VARSA KADININ DA BİTMEYEN ARZUSU VAR!
Öncelikle ataerkil toplumlarda hüküm süren şu “erkeğin doğasında var” saplantısından kurtulmak gerekiyor. Bu saplantı, “kadının vücudunda 4-5 bin yumurta bulunurken ve hayatı boyunca kullandığı yumurta sayısı 400’ken, bir erkekte bir santimetreküp menide 5-10 milyon arasında sperm hücresi bulunur. Bu da erkeğin neslinin devamı için kadına göre fazla cinsel beraberlik eğiliminde olması demek” şeklinde biyolojik açıklamalara, kadını anatomik farklılıklar doğrultusunda tek eşliliğin dar alanına sıkıştıran sığ düşüncelere dayanıyor. Peki ama erkeğin sevişebilmesi için mutlaka ereksiyon yaşamasına ve bir yaştan da sonra da bunun gün içinde art arda mümkün olmamasına, kadınınsa biyolojik yapısından dolayı her daim sevişmeye hazır olmasına ne demeli? Erkeğin milyonlarca spermi varsa kadının da kaç yaşında olursa olsun sekse hazır bir cinsel organı var. O halde sadece erkeğin değil, ikisinin de doğasında var, cinsel arzularını tatmin ihtiyacı! 

AŞK YOKSA NEDEN HALA MONOGAMİ?
Kadın ve erkeğin giderek daha eşit şartlarda nefes almaya başladığı, kadının da tıpkı tıpkı erkekler gibi “dışarıda” çalışarak ekonomik gücünü ilan ettiği, doğum kontrol hapının keşfiyle kadının özgürce ve haz almak için seviştiği bir dünyada yaşıyoruz artık. Evet, erkek ve kadın belki farklı hormonal ve ruhsal tepkilerle donanmış olabilir ama tek kişiyle ömür geçirmek, monogam olmak, özellikle de aşk sona ermişse, hem erkek hem de kadın için aynı derecede boğucu olabilir. Monogaminin tamamen yapay bir kurum olarak, ekonomik ve sosyal dinamiklerin sonucunda ortaya çıktığı fikrinden ilerlersek insan yaradılışıyla, doğasıyla örtüşmediğini çok daha iyi anlarız. Ve bu durum hem kadın hem de erkek için geçerli. Kadın-erkek eşitliğini savunan bir toplumda yaşıyorsak eğer, o halde kadınların da en az erkekler kadar farklı partnerlerle birlikte olma özgürlüğü ve hakkı var. Seksüel mesaj bombardımanı yaşayan, cinsellik soluyan bir toplumda kim monogamiden, ömür boyu tek eşlilikten bahsedebilir ki?

HEM ÖZGÜR HEM DE SADIK
İnsanların aşkı dorukta yaşarken bağlanma arzusuyla monogamiyi seçmeleri ama yaradılışları gereği zamanla farklı limanlara demir atma arzusu “seri monogami” önerisiyle dengelenebilir belki. Böylece mutlu sanılan evliliklerin gölgesinde yaşanan aldatmalar, şüpheler ve kırgınlıklar son bulurken, kişiler ömrü hayatlarında tek değil farklı bedenlerin koynunda farklı hazlara nail olabilir. Bir kişiyle sonsuza dek yerine farklı kişilerle yaşamın farklı zamanlarında aşkı yaşamaktan bahsediyoruz “seri monogami” derken. Birkaç yılda bir eş değiştirmekten, hem bağımsızlığın ve bekarlığın hem de birlikteliğin tadını çıkarmaktan bahsediyoruz. Hem özgür hem de sadık olmanın başka bir çıkar yolu var mı sizce?

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Foto Galeri

Climber B.C 2014 yaz koleksiyonu
Deniz Berdan IFW 2014
Atıl Kutoğlu İFW 2014
İpek Arnas IFW 2014
Janucha by Jale İWF 2014
Chanel spring summer 2014
Sebastian Errazuriz
En çok kazananlar
Helen Flanagan
Chanel Paris Fashion Week Spring Summer 2014
Malaika Firth
Oscar De La Renta 2014

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook