Paris Moda Haftası 2011:

Değişen alışveriş ve seyahat trendleriyle birlikte, alışveriş meraklıları için yılın en merakla beklenen dönemi geldi çattı.

Değişen alışveriş ve seyahat trendleriyle birlikte, alışveriş meraklıları için yılın en merakla beklenen dönemi geldi çattı. Dünyanın önce gelen 4 büyük şehrinde (New York, Londra, Milano, Paris) birbiri ardına başlayan Moda Haftası etkinlikleri için birçok insan haftalar öncesinden geri sayıma başladı. Efsanevi moda haftalarının son ayağı ise Paris’te gerçekleşecek.

Moda Haftası kültürünün tarihçesine kısaca bir göz atarsak, aslında bu kültürün bir akım halini almasının uzun yıllar öncesine dayandığını görebiliriz. Ciddi anlamda moda haftalarının başlangıcı 1943 yılı New York’una rastlar. İkinci Dünya Savaşı sırasında moda sektöründe çalışanların Fransa’daki moda etkinliklerine katılamaması nedeniyle New York’ta ufak çaplı bir etkinlik düzenlenir. Aynı zamanda amaç, uzun yıllar boyunca moda üzerindeki hakimiyetin ve etki Fransız menşeili oluşunu elimine etmektir. Bu şekilde başlayan etkinlikler dizisi, bir süre sonra peş peşe dünya şehirlerini etkileyecek bir akım halini alır.

Moda haftalarının ön plana çıkan şehirleri; New York, Londra, Milano ve Paris’tir. Bu şehirlerde yılda iki kez organize edilen şovlarda bir sonraki sezonun moda trendleri ve bu trendleri belirleyen tasarımcıların eşsiz parçaları sergilenir. Paris’te 1-9 Mart 2011 arası düzenlenecek olan Paris Moda Haftası 2011, dünyanın dört bir yanından farklı takipçilerini bir araya getirir. Showroom, mağazalar ve dergi-gazete makaleleri ve sokak şovlarıyla dünya medyasının da ilgisi bu etkinlikler üzerindedir. Lanvin, Chanel ve Christian Dior gibi ünlü markaların yanı sıra hazır giyim tasarımları da moda haftasında sergilenir.

Önemle Paris’i vurgulamamızın bir nedeni daha var elbette. Bu sene Paris Moda Haftası’nın ayrıcalıklı olma sebeplerinden biri de, ünlü iki Türk modacının koleksiyonlarının da sergilenecek olması. Paris Moda Haftası 2011’in açılış günü Hakan Yıldırım, kapanış gününde ise Arzu Kaprol’un tasarımlarını “catwalk” üzerinde görebilirsiniz.

 

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
Franck Sorbier
S/S 2012 Haute Couture
Issey Miyake ilkbahar yaz Defilesi
Paris Fashion Week
Chanel
Paris moda Haftası Spring Summer 2012
Fransa'da Dilek Hanif rüzgârı
Başarılı modacımız Dilek Hanif, Paris’te yeni haute couture koleksiyonunu görücüye çıkardı.
Christian Dior
Paris Fashion Week Spring Summer 2012
Dries Van Noten
Paris Fashion Week Spring Summer 2012
Lady Gaga’dan, Paris Fashion Week’e özel kısa film
Dilek Hanif Paris Moda Haftası 2011 İlkbahar Yaz
Dilek Hanif 2011 İlkbahar Yaz Haute Couture Koleksiyonunu Paris Haute Couture Haftasında Tanıttı.

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook