Tuvana Büyükçınar:

İstanbul Fashion Week 2012-2013 Sonbahar-Kış sezonu koleksiyonu

Tasarımcı Tuvana Büyükçınar Demir’in 2012-2013 Sonbahar-Kış sezonu koleksiyonu “Ciddiyet Parodisi” ile 100 yıllık geçmişi olan modanın tozlu hikayesinden ilham alıyor.

Savaş sonrası yeni bir dünya… Estetik kavramının yeniden hayata dahil olduğu; kadının kadın olmayı hatırladığı, belki de öğrendiği bir dönem. Mecburiyet gerekçesiyle edinilmiş, derbeder kılıklardan sıyrılıp vücuda övgünün başlangıcıdır bu dönem…
Aradan neredeyse 100 yıl geçmiş ama modanın bu tozlu hikayesi dillerden hiç düşmemiş, kendini tekrarlamış durmuş. Tek fark, kadınlar artık ihtiyaçlarına değil değişken ruh hallerine sarılır olmuş. Bir gün kumaşlar bedenini övsün isterken, bir başka gün erkeklerden rol çalsın istermiş.
Yıllar boyu popüler kültür daimi bir devinim içindeyken moda da her yenilikten nasibini alırmış. Bugün ise tükenmeye yüz tutmuş her kavram gibi; boşluklar ve ihtiyaçlar yeni uzmanlıklar doğurmuş. Birileri kadınların değişen ruh hallerine aldırmaksızın, kurallar koymuş sarılmak istediklerine. Anlatacak bir macerası, sabitlenmiş fikirlere yeni bir yorumu olan
tasarımcı Tuvana Büyükçınar Demir, normatif bir elitizme dönüşen bu tuhaf uzmanlıklara sessiz kalmayıp, adeta bir “Ciddiyet Parodisi” yazıp yönetiyor.

Kullanılan kumaşlar ise kareli dokumalar, bol bol şifonlar, pul payetler, deri dantel kombinleri, patchwork, kaşe kabanlar, çizgili pamuklular, inceltilmiş pamuk satenler, crashlanmış şifon bluzlar, puantiye, süet ve saten kombini, saten kadife ve şifon üzerine el işi yapılmış geleneksel tel kırma işlemi oldukça begenildi ve ilgi gördü...

Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
Gamze Saraçoğlu İstanbul Fashion Week 2012
Gamze Saraçoğlu'nun 2012 Sonbahar-Kış sezonu koleksiyonu "Kuzey Yamacı" dünyanın en ünlü kadın dağcısı Wanda Rutkiewicz'in yaşamından ilham alıyor
Şov başlıyor!
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Istanbul Fashion Week, 10-13 Ekim arasında İstanbullular’a modayı yaşatacak, şehirde moda konuşulacak.
Atıl Kutoğlu konuklarıyla podyumda
İstanbul Fashion Week'in açılış gününde Atıl Kutoğlu Sonbahar-Kış 2012/13 koleksiyonunu İstanbul Taksim'de kurulan çadırdaki defilesiyle tanıttı.
Hatice Sultan nefes kesti!
İstanbul Fashion Week'de Gamze Saraçoğlu defilesinde Podyuma çıkan isimlerden biri de Selma Ergeç'ti.
İstanbul Fashion Week başladı
İstanbul Fashion Week, 8-11 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor
adl & CENGİZ ABAZOĞLU
İstanbul Fashion Week 2011
42 yaşında göğsünü gere gere podyumda!
Modacı Mehtap Elaidi’nin 2012-13 Sonbahar/Kış Koleksiyonu’nu gözler önüne serdiği defilesinde baş manken Deniz Pulaş’tı.
Fashion Week'te 2. gün
İstanbul Fashion Week'in ikinci günü muhteşem defilelere sahne oldu.

Giriş yap

Or you can

Connect with facebook